Puszcza Bukowa, informacje galera, forum.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Baśnie i legendy.

Email

Mirosław Wacewicz
Legendziarz Pomorza Zachodniego

BAŚNIE, LEGENDY, PODANIA i OPOWIADANIA

 

 Od najdawniejszych czasów człowiek marzył, a i snuł baśnie. To baśnie, legendy i podania były swoistą krainą, do której można uciec od smutku i udręk życia codziennego. Krainą, w której dobro niemal zawsze zwycięża, występek czy niegodziwość spotyka odpowiednia kara, zaś cnota i szlachetność - zasłużona nagroda. To nieodłączny element tożsamości kulturowej, postrzeganej jako zbiorowa pamięć narodu, w której utrwaliło się świadectwo korzeni jego ludowej wspólnoty.

 Baśnie i legendy z każdego regionu świata mają wiele wspólnych elementów: walka dobra ze złem, pradawne wierzenia, opowieści o ukrytych skarbach, diabłach i aniołach, czarownicach i duchach …

 Legendy zawierają też istotny ładunek wartości moralnych i patriotycznych, czyli także dydaktycznych dla młodszych i następnych pokoleń. A cuda i dziwy przydarzają się nie tylko w tajemniczych, dalekich krainach za siedmioma górami i za siedmioma rzekami, ale także w dobrze znanej, najbliższej okolicy - choćby w Puszczy Bukowej.

 Te barwne opowieści mogą być świetną zachętą, by dowiedzieć się czegoś więcej o miejscach, które odwiedzamy podczas wycieczek. Mogą być również inspiracją i źródłem pomysłu na specjalną wyprawę do Kniei w rodzaju „Szukamy skarbów”, „Na tropie zakątków dziwami słynących i nawiedzonych”, czy podobnych.

 Zachęcam do wędrówek po Puszczy Bukowej, poznawania jej flory i fauny, ale również i bacznego rozglądania się za istotami zazwyczaj skrywającymi się przed okiem zwykłego śmiertelnika - wodnikami, rusałkami, upiorami … By je odnaleźć czy spotkać, należy zabrać ze sobą dodatkowe wyposażenie specjalne: szczyptę fantazji zmieszaną z bujną wyobraźnią. A w Kniei już się znalazłszy, trzeba zachować ciszę i słuchać szumu gałęzi starych drzew, szemrania strumyka, wietrzyka szepczącego w listowiu. Pomocne zapewne będą także teksty zamieszczone w tym opracowaniu.

 Przed wojną ukazały się dwa zbiorki poświęcone legendom Puszczy Bukowej:
- Hanz Lawrenz ,” Buchheide – Sage und – Spukgeschichten”, H.2, Stettin 1906;
- Alfred Haas , “Buchheidesagen”, Stettin 1904.

Trochę legend dotyczących tego regionu można również znaleźć w innych książkach poświęconych Pomorzu lub Szczecinowi.

 Po wojnie, do dziejów regionu nowi osadnicy Pomorza dodali własną historię, z czasem obrosłą także legendami, a największy ich zbiór można znaleźć w:
- Stanisław Świrko, „W krainie Gryfitów. Podania i baśnie Pomorza Zachodniego”, Poznań 1986.

 Dzięki uprzejmości dyrektora Książnicy Pomorskiej i pani Anny Malejka, przedstawiamy fragmenty książki jej autorstwa – „Wyśniony skarb". Podania, legendy i baśnie o Szczecinie”, Książnica Pomorska, Szczecin 2003. [Klub Kniejołaza uzyskał pozwolenie na publikację, za co dziękuje serdecznie i z szacunkiem.] Wybrane baśnie dotyczą Puszczy, zachęcam jednak do przeczytania całej książki, by poznać „legendarną” przeszłość naszego miasta. Autorka w swojej publikacji wykorzystała teksty z dawnych wieków pochodzące, w tym również zawarte w wymienionym powyżej „Buchheidesagen”.

 W dalszych częściach zapoczątkowanego właśnie, nowego działu, będą systematycznie zamieszczane opowiadania mojego autorstwa oraz legendy pochodzące z książki Alfreda Haasa, w mojej interpretacji. Owe baśnie, podania i bajania opatrzy i wzbogaci ilustracjami Marcin Przydatek, artysta „naturą malujący naturę”.

 Dla swoistego wyjaśnienia celu mojej pracy przypominam, że LEGENDA – w przekładzie z łaciny - znaczy „to, co powinno być przeczytane”. Nie przedłużając więc tego wstępu i życząc miłej oraz inspirującej lektury, po prostu zapraszam – posłuchajmy O CZYM SZUMI STARA KNIEJA.

Mirek (kontakt)


            

               

        

          

Teksty ze zbioru "Wyśniony skarb"
Legendy
Opowiadania


Zmieniony: Sobota, 09 Luty 2013 16:36  

Sonda

W Puszczy Bukowej zabudowę powinno się dopuszczać: